Příběh vzniku Dadum.cz

Mám štěstí živit se tím, co dělá radost mně i ostatním


Kdo stojí za Dadum.cz

Jmenuji se Dagmar Medzvecová a jsem ilustrátorkou se zaměřením na ilustrace pro děti. Ilustruji dětské pohádkové knihy, periodika pro děti, učebnice a pracovní sešity pro žáky prvního stupně a další výukové materiály a vzdělávací aplikace či weby.
 
Jsem velmi vděčná za to, že se mohu živit tím, co mě baví, dělá radost mně i druhým a můj dávný dětský koníček je nyní mou denní náplní. Mám radost, když mé obrázky doprovází krásné pohádkové příběhy a stejně tak děti vtipně a s nadhledem provázejí učivem a zpříjemňují jim cestu poznání.
 
Stránky Dadum.cz jsem založila z touhy předat všem kreativním duším, malým i velkým ilustrátorům a zájemcům o svět fantazie veškeré své zkušenosti, rady a motivaci, jak svůj koníček přeměnit ve své povolání. Slouží jako prostor pro realizaci všech mých kreativních nápadů v podobě materiálů pro děti i dospělé, e-booků a online kurzů.

Krátce do minulosti

I já si prošla dlouhým hledáním sama sebe v podobě několika povolání, než jsem se našla v roli ilustrátorky, o které jsem snila již jako malé dítě, když jsem si prohlížela nekonečné množství dětských knih plných nádherných obrázků od ilustrátorských mistrů své doby.
 
Odmala jsem milovala kreslení a malování, neustále si čmárala do sešitů a ve škole se ráda účastnila výtvarných soutěží. Ambice jít na výtvarnou školu jsem však nikdy neměla. A protože mojí druhou vášní byly knihy a jako malá jsem byla každou chvilku mezi regály městské knihovny, rozhodla jsem se vystudovat knihovnictví a informatiku, a to jak na střední, tak i na vysoké škole.
 
Začala jsem pracovat ve Vědecké knihovně, kde jsem strávila 5 let, ale jasně daná pravidla státního sektoru a nemožnost vlastní kreativity mi nepřinášela radost, a tak jsem odešla. Další roky jsem se hledala v soukromém sektoru. Nejprve v IT firmě a poté jako vedoucí oddělení právní podpory v jedné velké inkasní agentuře.
 
Jak je vidět, mělo to daleko k mé představě o ideálním povolání. Měla jsem pod sebou 12 podřízených a nad sebou manažery dané společnosti. Náplň mé práce mi přinášela jen samý stres. Jako velký introvert jsem mezi tolika lidmi v open space prostředí hodně “trpěla” a představovala si, jaké by to bylo pracovat podle sebe, bez nutnosti rozdávání úkolů jiným a zároveň naslouchání pokynů shora.

Vykročení do neznáma

Jakmile jsem otěhotněla a následně odešla na mateřskou, nastal pro mě velký čas změn a myšlenky se začaly vracet do dětských let a touze splnit si své dětské sny. Jaké by to bylo být dětskou ilustrátorkou? Co pro to mohu udělat? Je vůbec možné se něčím takovým v dnešní době ještě živit? Otázek bylo mnoho a neustále převažoval strach z toho, že se to nemůže vydařit. Že o mě a moji tvorbu nebude zájem, že netuším, jak začít a že bez zkušeností mi nikdo žádnou zakázku nedá.

Kreslit jsem si začala tedy jen pro radost a po narození první dcerky veškerá má tvorba byla inspirována jí. Postupem času se mi v hlavě rodilo čím dál víc nápadů. Výrobky s mými ilustracemi, velké obrazy, omalovánky, obrázky na přání a první projekty vypuštěné do světa pomocí sociálních sítí, což pro mě byl velký krok mimo komfortní zónu.

Jako vystudovaný knihovník jsem znala celý proces vzniku knihy, a tak jsem se přeci jen odhodlala vykročit na dráhu ilustrátorky i bez předchozích zkušeností. Založila jsem si své první webové stránky (které od doby vzniku několikrát změnily podobu), profily na sociálních sítích, zaregistrovala se v katalogu profesionálů a začala své služby nabízet světu.

Současnost

Od té doby uplynul již nějaký ten rok 🙂
 
Dnes mám dvě nádherné dcery, které mi jsou neustálou inspirací pro mou tvorbu. Za sebou spoustu krásných projektů, na kterých jsem se mohla podílet svými ilustracemi, hezkou řádku ilustrovaných knih a stejně tak vydané knihy vlastní – ano, v průběhu let jsem se dala i na dráhu spisovatelskou. Pravidelně přispívám obrázky a texty do dětského periodika, mám stálou spolupráci s několika nakladatelstvími a jsem pánem svého času.
 
Vedle svých profesních stránek s mým portfoliem (můžete mrknout na adrese www.medzvecova.com) jsem se rozhodla založit tyto stránky dadum.cz. Jako prostor pro sdílení svých myšlenek a zkušeností, zábavných, hravých i výukových materiálů pro děti i dospělé a e-booky s radami a tipy pro všechny, kteří by se chtěli také vydat podobnou cestou a splnit si svůj ilustrátorský sen.
 
Pro ty, kteří by se chtěli vydat podobným směrem a neví, jak začít, jsem vytvořila online kurz Kreslení jako vysněné povolání, který obsahuje veškeré mé zkušenosti, rady, tipy a návody, které jim na jejich cestě pomohou a usnadní hledání všech důležitých informací. 

Ať se vám zde líbí 🙂

Za Dadum.cz Dáša M.

Sledujte nás na sociálních sítích

NEWSLETTER

Pravidelná dávka novinek, článků a inspirace od dadumáků ve vašem e-mailu - nic vám tak neuteče